تبلیغات
GOSH - بومرنگ
 
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : محمد ابطحی
جستجو

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


www.irLearn.com

GOSH
!!!!!!!!!!!!!!!!We Hope Our Success!!!!!!!!!!!!!
بومرنگ

یكی از اسلحه های قدیمی و عجیبی كه تا كنون بشر ساخته بومرنگ است.   واژه ی بومرنگ از قبیله ای در « ویلز جنوبی جدید » به یادگار مانده كه مردم آن جا از روزگار قدیم این اسلحه را به همین نام می خواندند.

گرچه بومرنگ چیزی بیش از یك چماق سر كج نیست، ولی سال ها علم را دچار معما ساخته بود. كسی نمی دانست چرا و چگونه وقتی كه آن پرتاب می شود این گونه در هوا چرخ می خورد.

اسلحه بومرنگ را قبایل وحشی استرالیا، شمال شرقی افریقا و جنوب هندوستان و نیز سرخ پوستان « هوپی » در آریزونا، به كار می بردند.


بومرنگ

یكی از اسلحه های قدیمی و عجیبی كه تا كنون بشر ساخته بومرنگ است.   واژه ی بومرنگ از قبیله ای در « ویلز جنوبی جدید » به یادگار مانده كه مردم آن جا از روزگار قدیم این اسلحه را به همین نام می خواندند.

گرچه بومرنگ چیزی بیش از یك چماق سر كج نیست، ولی سال ها علم را دچار معما ساخته بود. كسی نمی دانست چرا و چگونه وقتی كه آن پرتاب می شود این گونه در هوا چرخ می خورد.

اسلحه بومرنگ را قبایل وحشی استرالیا، شمال شرقی افریقا و جنوب هندوستان و نیز سرخ پوستان « هوپی » در آریزونا، به كار می بردند

بومرنگ، بر دو نوع است:

1-بومرنگی كه  باز می گردد.

2-بومرنگی كه  باز نمی گردد.

بومرنگی كه باز نمی گردد شكلش تقریباً راست بوده، وزنش هم سبكتر از بومرنگ  نوع اول است

این نوع بومرنگ اسلحه كشنده ای است و می گویند بومیان با پرتاب آن می توانند حیوان كوچكی را از وسط دو نیم كنند.

اما بومرنگی كه باز می گردد همان است كه در جهان بیشتر شناخته شده. بومیان استرالیا بیشتر آن را اسباب بازی می دانند نه یك اسلحه جدی. البته گاهی با پرتاب آن پرندگان كوچك را می كشند.

این نوع بومرنگ از چوب سفتی ساخته می شود. شكلش خمیده است، به طوری كه زاویه ای بین 90 تا 120 درجه تشكیل می دهد. یك طرف آن صاف و پهن است ولی طرف دیگرش را كوژ ساخته اند.

بازوان شخص پرتاب كننده، بر خلاف جهت یكدیگر، خیلی كم خم می شوند به طوری كه نسبت به سطح هموار فرضی كه از مركز بومرنگ امتداد می یابد باید فقط حدود 2 درجه فاصله داشته باشد. آنگاه بر اثر فشار هوایی كه بر سطح محدب بومرنگ وارد می آید و نیز به كمك تابی كه به هنگام پرتاب شدن بر می دارد، دایره ای در فضا می سازد كه دوباره به سوی پرتاب كننده اش، باز می گردد. خانه به دوشان وحشی استرالیا با پرتاب بومرنگ صحنه بسیار جالبی پدید می آورند. آنان به گونه ای آن را پرتاب می كنند كه تا 10 متر در خط مستقیم می رود، سپس دایره ای به قطر 15 متر در هوا می سازد و دوباره به سوی پرتاب كننده باز می گردد. آنان حتی می توانند بومرنگ را به گونه ای پرتاب كنند كه نخست با زمین تماس بگیرد، سپس در هوا دایره ای بسازد و آن گاه به سوی پرتاب كننده باز گردد

بومرنگ را در حالی كه مچ دست به طرف پایین خم شده پرتاب می كنند.

در ضمن، برخی از بومرنگ ها چنین شهرت گرفته اند كه می توانند پیش از بازگشت، 130 متر در هوا سیر كنند .

 اصلا بومرنگ چیست؟
وقتی از بومرنگ صحبت می‌كنیم، یك شیء خمیده به ذهنمان می‌آید كه وقتی آن را پرتاب می‌كنیم، دوباره به طرف ما برمی‌گردد. اما حقیقت این است كه دو نوع بومرنگ وجود دارد. بومرنگهایی كه ما با آنها آشنا هستیم، همان بومرنگهای بازگشت‌كننده هستند كه از جنس چوب یا پلاستیك یا هر ماده سبك دیگری ساخته می‌شوند. این بومرنگها معمولاً دو جزء یا دو بال دارند، البته امروزه می‌توانید بومرنگهایی با سه یا چند بال پیدا كنید. بیشتر بومرنگهای بازگشت‌كننده سی تا شصت سانتی‌متر طول دارند و بیشتر برای ورزش و بازی استفاده می‌شوند. در صورتی كه این بومرنگها به شكل صحیح پرتاب شوند، یك مسیر دایره‌ای را در هوا طی می‌كنند و سپس به نقطه شروع برمی‌گردند، اما این بومرنگها برای شكار مناسب نیستند، چرا كه اولاً هدف‌گیری با آنها مشكل است و ثانیاً در صورتی كه به شكار برخورد كنند، دیگر برنمی‌گردند!
اما یك نوع دیگر از بومرنگها هستند كه اصلاً برای برگشتن طراحی نشده‌اند. البته این بومرنگها هم از نظر ظاهری یك چوب خمیده هستند، اما بزرگ‌تر و سنگین‌تر و معمولاً بیش از یك متر طول دارند. بال این بومرنگها طراحی خاص بومرنگهای بازگشت‌كننده را ندارد و به همین دلیل به نقطه اول خود برنمی‌گردد، اما به خاطر شكل خمیده‌ای كه دارد، به راحتی در هوا پرواز می‌كند و قادر است مسافت نسبتاً زیادی را با سرعت خوبی طی كند. از طرفی هم نشانه‌گیری با آن راحت‌تر است. به همین دلیل این بومرنگها برای شكار مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

چرا بومرنگ پرواز می‌كند؟
اگر شما یك تكه چوب معمولی را پرتاب كنید، هیچ گاه به خوبی بومرنگ پرواز نمی‌كند. مهم‌ترین نكته این است كه بومرنگ برخلاف یك چوب معمولی از دو بال تشكیل شده است. این باعث می‌شود كه بومرنگ حول نقطه وسط دو بال خود بچرخد كه باعث تثبیت حركت آن در هوا می‌شود. به همین دلیل بومرنگها نسبت به یك تكه چوب معمولی مسیر طولانی‌تری را طی می‌كنند و به خوبی پرواز می‌كنند. 
بال بومرنگ صاف نیست، بلكه مانند بال هواپیما، یك طرف آن صاف و طرف دیگر آن محدب است. این مسئله باعث می‌شود حركت مولكول‌های هوا در سطح محدب آن سریع‌تر از سطح صاف آن باشد. بنابراین بین دو سطح آن اختلاف فشار هوا ایجاد می‌شود. به همین دلیل زمانی كه بومرنگ در حال حركت است، به علت وجود فشار هوای بیشتر در یك طرف، به سمت دیگر هل داده می‌شود. اما اگر دقت كنید، متوجه می‌شوید كه بومرنگ بیش از هر چیز شبیه ملخ هواپیما یا هلی‌كوپتر است كه به جایی متصل نشده باشد. همان طور كه می‌دانید، ملخ هواپیما و هلی‌كوپتر، باعث حركت مستقیم و رو به جلو در جهت محور ملخ می‌شود. بنابراین در صورتی كه بومرنگ را به طور عمودی گرفته و پرتاب كنیم، به سمت راست یا چپ حركت می‌كند و برعكس در صورتی كه آن را به طور افقی بگیریم، به سمت محور خود، یعنی به طور عمودی و مثل یك هلی‌كوپتر بالا می‌رود تا از چرخش بایستد و نیروی جاذبه آن را به زمین برگرداند. با این حال می‌دانیم كه عملاً حركت بومرنگ به این شكل نیست. چرا؟


چرا بومرنگ برمی‌گردد؟
برخلاف ملخ هلی‌كوپتر و هواپیما كه زمانی شروع به چرخش می‌كند كه خود وسیله كاملاً ساكن باشد، شما بومرنگ را .پرتاب" می‌كنید. بنابراین بومرنگ علاوه بر حركت چرخشی ملخ، یك حركت چرخشی در هوا هم دارد. هر كدام از لبه‌های بومرنگ كه در سمت بالای محور چرخش آن قرار داشته باشد، در جهت پرتاب بومرنگ می‌چرخد و سرعت چرخش آن با سرعت حركت بومرنگ جمع می‌شود، در حالی كه لبه دیگر در خلاف آن جهت می‌چرخد. این به آن معناست كه با اینكه هر دو لبه با یك سرعت می‌چرخند، اما سرعت حركت یكی در هوا بیشتر از دیگری است. این تفاوت سرعت باعث ایجاد دو نیروی متفاوت از سمت دو بال بومرنگ می‌شود و برآیند این دو نیرو، نیرویی می‌شود كه از سمت بالای محور چرخش به بومرنگ وارد می‌شود. حالا برای امتحان، یك چرخ بردارید و وقتی در حال چرخیدن است، نیرویی از سمت بالا به آن وارد كنید. چه اتفاقی می‌افتد؟
چرخ به سمت راست یا چپ منحرف می‌شود، یعنی نیرویی كه به جسمی ساكن وارد می‌كنید با نیرویی كه به همان جسم در حال چرخش وارد می‌كنید، دو اثر كاملاً متفاوت دارد. دلیل آن هم این است كه قبل از اینكه نیرو بتواند اثر كند، نقطه اثر آن به علت چرخش چرخ می‌چرخد و در حقیقت نیرو به جای بالا از سمت جلو وارد می‌شود. همین مسئله در مورد بومرنگ نیز صادق است، یعنی نیرویی كه در اثر عدم تساوی سرعت حركت دو بال در هوا ایجاد شده، اگرچه از سمت بالا به بومرنگ وارد می‌شود، اما باعث می‌شود بومرنگ به سمت چپ یا راست منحرف شود. به این ترتیب بومرنگ كم كم به یك سمت چرخیده و با طی كردن یك مسیر دایره‌ای، به دست شما برمی‌گردد.
بومرنگ را می‌توان به شیوه‌های متفاوتی پرتاب كرد، اما نكته مهم این است كه آن را درست پرتاب كنید، یعنی با توجه به نیروهایی كه به آن وارد می‌شود، با یك سرعت و زاویه مناسب آن را طوری پرتاب كنید كه یك مسیر دایره شكل را طی كرده و به دست شما برگردد. در حقیقت شكل و طراحی مناسب بومرنگ فقط نیمی از كار است. بومرنگ خودش پرواز نمی‌كند، شما باید آن را درست پرتاب كنید!


بومرنگ از كجا آمده؟
در واقع ساختن بومرنگ فقط یك اتفاق بوده است. انسانهای اولیه از تكه‌های چوب برای شكار استفاده می‌كردند و در طبیعت هم چوب منحنی زیاد پیدا می‌شود. احتمالاً آنها كم كم به این نتیجه رسیده‌اند كه چوبهای منحنی بهتر از چوبهای معمولی پرواز می‌كنند، در نتیجه شكل دادن به چوبها را آغاز كردند. به این ترتیب اولین بومرنگها كه البته بازگشت‌كننده نبودند، ساخته شدند. قدیمی‌ترین بومرنگی كه تاكنون پیدا شده، مربوط به بیست هزار سال قبل است و توسط مردم لهستان ساخته شده است. راجع به تاریخچه بومرنگهای بازگشت‌كننده اطلاعات زیادی در دست نیست، اما معمولاً استرالیایی‌ها را صاحب این اختراع می‌شناسند، شاید یك مرد استرالیایی یك روز بومرنگی ساخت كه به طور اتفاقی زاویه دو بال آن كم‌تر بود و بومرنگ می‌توانست دور بزند... شاید... به هر حال بومرنگها برمی‌گردند!

 

نوع مطلب : فیزیک، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


پنجشنبه 16 دی 1389 :: نویسنده : محمد ابطحی
نظرات ()
جمعه 24 شهریور 1396 06:38 ب.ظ
Hi there to every one, it's genuinely a pleasant for me to go to see this site, it consists of helpful Information.
چهارشنبه 14 تیر 1396 09:30 ب.ظ
Hello there, You've performed a great job. I will definitely digg it and in my opinion suggest
to my friends. I am sure they'll be benefited from this
site.
سه شنبه 6 تیر 1396 08:40 ب.ظ
Glad to be one of many visitants on this awing site :D.
جمعه 22 اردیبهشت 1396 12:02 ق.ظ
I quite like reading through an article that can make men and women think.
Also, thanks for allowing me to comment!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر